Consultatie Verwerking wijzigingen IESBA Code of Ethics rondom tax planning in de Nederlandse regelgeving
Dit project gaat over het aanpassen van NBA-handreiking 1130 Voorbeelden toepassing VGBA. De aanpassingen zijn het gevolg van de wijzigingen in de Code of Ethics (CoE) die de International Ethics Standards Board for Accountants (IESBA) voorstelt in de IESBA Prounouncement Revisions to the Code Addressing Tax Planning and Related Services.
Aanleiding
De International Ethics Standards Board for Accountants (IESBA) heeft een wijziging in de Code of Ethics (CoE) inzake Tax Planning and Related Services doorgevoerd. IESBA komt met deze aanpassing tegemoet aan de maatschappelijke bezorgdheid over belastingontwijking en de rol die adviseurs, waaronder belastingadviseurs en accountants hierbij spelen.
De NBA heeft onderzocht hoe deze wijziging van internationale regelgeving het beste in Nederlandse regelgeving kan worden geïmplementeerd. Na afweging van de reikwijdte en inhoud van de Verordening gedrags- en beroepsregels (VGBA) en de wijziging in de CoE is besloten om geen wijziging in de VGBA door te voeren. De belangrijkste reden hiervoor is dat de VGBA ‘principle based’ is en dat de huidige VGBA de nieuwe normen uit de CoE voldoende dekt.
In NBA-handreiking 1130: Voorbeelden toepassing van de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA) is onder ‘Voorbeelden van specifieke professionele diensten’ een hoofdstuk voor betrokkenheid bij fiscale dienstverlening omtrent belastingoptimalisatie toegevoegd. Dit hoofdstuk geeft accountants handvatten om te beoordelen of de betrokkenheid bij belastingoptimalisatie een mogelijke bedreiging van de fundamentele beginselen oplevert en welke stappen zij kunnen nemen.
Daarnaast zijn in de handreiking verwijzingen aangepast naar aanleiding van de implementatie van de Nadere Voorschriften Kwaliteitsmanagement (NVKM) en bijhorende standaarden.
Doelstelling
Het doel van het project is om de wijziging in de Code of Ethics (CoE) te verwerken in de Nederlandse regelgeving, en tegemoet te komen aan de maatschappelijke bezorgdheid over belastingontwijking.
Projectplan
Consultatiedocument
Reactieformulier
Consultatietermijn
Met deze consultatie willen we belanghebbenden informeren over de gekozen implementatieaanpak. Ook willen we feedback verzamelen op de concepttekst van het nieuwe hoofdstuk in NBA-handreiking 1130 Voorbeelden toepassing VGBA.
De consultatietermijn loopt van 5 februari 2026 tot en met 20 maart 2026.
In het consultatiedocument staan vragen over NBA-handreiking 1130 Voorbeelden toepassing VGBA. Het helpt ons als je antwoord geeft op deze specifieke consultatievragen door het reactieformulier in te vullen. Je kunt je reactie sturen naar: consultaties@nba.nl.
De NBA vindt het belangrijk om transparant te zijn over de reacties die zij krijgt met betrekking tot voorgestelde regelgeving en toelichtingen daarop. Daarom vragen wij om bij het indienen van je reactie aan te geven of wij de reactie wel of niet mogen publiceren op de website van de NBA.