Bericht van het NBA-bestuur over het beroepsprofiel
Op 13 mei jl. sloot de inzendingsdatum voor zienswijzen over het nieuwe beroepsprofiel. Het NBA-bestuur heeft gezien dat er hierover veel discussie is en dat ook relevante vragen worden gesteld. De komende tijd zal het bestuur een reactie geven op elke zienswijze.
De ingediende zienswijzen zijn gepubliceerd op de website van de NBA.
Vooruitlopend daarop is er één issue waarvoor het bestuur reeds nu aandacht vraagt. In sommige bijdragen aan de discussie wordt gesteld dat het nieuwe beroepsprofiel ertoe leidt dat “de certificerende bevoegdheid van de AA wordt afgepakt”. Dat is om verschillende redenen volstrekt onjuist:
- Alle studerende en afgestudeerde AA’s van de afgelopen jaren hebben zelf de keuze gemaakt voor een opleidingsroute Accountancy MKB zonder bevoegdheid voor de wettelijke controle, of (een zeer klein aantal) voor de route naar AA assurance mét de bevoegdheid. Dat is zo en dat blijft zo: er wordt van niemand iets afgepakt.
- Het voorgestelde beroepsprofiel heeft gevolgen voor de toekomstige opleiding en het toekomstige beroep en verandert dus helemaal niets aan de ‘bevoegdheden’ van de huidige (AA en RA) accountants.
- Het voorgestelde beroepsprofiel voor de AA bevat meer dan in het huidige beroepsprofiel aandacht voor assurance, inclusief minder complexe vrijwillige controles, en tevens een verbeterde mogelijkheid voor AA’s met Accountancy MKB om alsnog door te groeien naar een ‘AA met bevoegdheid’.
Het nieuw beroepsprofiel beoogt binnen de bestaande wetgeving te komen tot een aantrekkelijke, toekomstbestendige en studeerbare opleiding en beroep. Of dat is gelukt, daarover besluit de Ledenvergadering van 16 juni aanstaande.
In aanloop daarheen roept het bestuur op om geen discussies te voeren op basis van feitelijk onjuiste stellingnames. Dat moet in onze sector toch mogelijk zijn!