Verslag Debatbijeenkomst 'De aandeelhouderswaarde van de accountant'

08 september 2011 Categorie: Corporate Governance, Maatschappelijk debat

De communicatie tussen accountant en aandeelhouder stond centraal in de debatbijeenkomst ‘De aandeelhouderswaarde van de accountant', gehouden op 8 september 2011 bij de NBA. Ter gelegenheid van de bijeenkomst verscheen een gelijknamige bundel.

De bijeenkomst, georganiseerd in samenwerking met Eumedion en VBA Beleggingsprofessionals, werd geleid door Jeroen Smit. Volgens de eerste spreker Robert van der Meer, hoogleraar bij de Finance Rijksuniversiteit Groningen, is de kritiek op de controlerende accountant van de afgelopen tijd mede het gevolg van de verwachtingen van de buitenwereld. Omdat de accountant die niet tegensprak, is een vertekend beeld ontstaan van zijn verantwoordelijkheden. De accountant zou voortaan beter moeten communiceren over wat hij wel en wat hij niet kan.

Toekomstgericht
Dennis Jullens van UBS Valuation & Accounting Research, ging in zijn betoog in op het snijvlak tussen de accountant en de analist. Volgens hem leunen analisten in grote mate op de accountant, omdat zij zelf geen tijd hebben om zich bezig te houden met verslaggevingsregels. Volgens Jullens zouden accountants zich meer kunnen richten op het in kaart brengen van toekomstgerichte informatie. Daar hebben analisten namelijk grote behoefte aan.

Houding
NIVRA-voorzitter Ruud Dekkers behandelde onder andere het Plan van Aanpak van de NBA, dat is geschreven als gevolg van de recente kritiek op het accountantsberoep (onder andere de Commissie De Wit en het Groenboek van Barnier). Dekkers benadrukte het belang van de professioneel-kritische houding. Het is niet de taak van de accountant om de opdrachtgever te ‘pleasen'. Hij moet ten allen tijde professioneel-kritisch zijn en zijn rug houden in een discussie met het bestuur van een beursvennootschap.
Dekkers waarschuwde ook voor het gevaar van tunnelvisie bij accountants. Een verplichte cursus over de professioneel-kritische instelling zal accountants helpen om de juiste houding te ontwikkelen. >> Download presentatie Ruud Dekkers

Panel
De bijeenkomst eindigde met een paneldiscussie. De panelleden waren Gerben Everts, voorzitter van de auditcommissie van Eumedion, Barbara Majoor, partner bij Deloitte en hoogleraar Nijenrode, Jan Nooitgedagt, cfo bij Aegon, en Jan Maarten Slagter, directeur bij VEB.

Een stelling luidde: ‘Om de zeven jaar wisselen van accountantskantoor versterkt de onafhankelijkheid van de accountant'. Niet iedereen kon zich daar in vinden. Volgens Majoor zou een dergelijk voorstel teveel geld kosten en zou veel kennis verloren kunnen gaan. Het voorstel van Everts voor een verplichte aanbesteding van een accountantskantoor om de zoveel jaar kan op meer steun rekenen. De dagvoorzitter oppert het idee voor het afleggen van een eed. De meeste aanwezige accountants zouden hier geen probleem mee hebben.

Over de stelling ‘Een gedragsverandering is noodzakelijk om de kwaliteit van de controle te verbeteren' zegt Nooitgedagt dat de stelling meer slaat op landen waar een duidelijkere gezagsverhouding bestaat tussen accountant en opdrachtgever. Over Nederlandse accountants maakt hij zich op dit gebied minder zorgen.
Slagter is van mening dat de accountant gewoon bestaande zaken beter moet doen. Volgens hem is hij te veel gaan meedenken met de klant. Wellicht kan de accountant op de aandeelhoudersvergadering een grotere rol spelen.

De publicatie ‘De aandeelhouderswaarde van de accountant' is te downloaden op de websites van het NIVRA en de NOvAA. De uitgave bevat een reeks interviews bevat met vermogensbeheerders, analisten, mensen uit het bedrijfsleven en accountants.

Panelleden

  • Gerben Everts, voorzitter auditcommissie Eumedion
  • Barbara Majoor, Partner Deloitte en hoogleraar Nyenrode
  • Jan Nooitgedagt, CFO Aegon
  • Jan Maarten Slagter, directeur VEB
Print
Tweet dit Deel dit op LinkedIn